Edukacja rówieśnicza - samobójstwa wśród mężczyzn

Samobójstwo jest zjawiskiem wstrząsającym, wynikiem dramatycznej decyzji człowieka pogrążonego w cierpieniu i desperacji. Ofiarą samobójstwa jest nie tylko osoba, która targnęła się na swoje życie. Ofiarami są także jej bliscy, rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, lekarze i terapeuci, którzy próbowali pomóc i zapobiec nieszczęściu.

Jako najczęstszą bezpośrednią przyczynę samobójstw polska Policja podaje zaburzenia natury psychologicznej i psychicznej, nieporozumienia rodzinne oraz "zawody miłosne".

Dane policyjne są zatrważające. W ubiegłym roku w Polsce doszło do 11 138 prób samobójczych, z czego 4/5 popełnili mężczyźni. Co prawda prawie wszędzie, przynajmniej w krajach zachodnich, mężczyzn skłonnych zakończyć własne życie w tak drastyczny sposób jest więcej niż kobiet, jednak w Polsce ta dysproporcja jest szczególnie widoczna. Co się zatem kryje w głowach polskich mężczyzn, że jest
u nich w tym kontekście aż tak źle? Odpowiedzi jest co najmniej kilka.

Wielu ekspertów stawia tezę, że winna jest silna presja, jakiej poddawany jest typowy mężczyzna żyjący we współczesnej rzeczywistości. Nasza tradycyjna kultura wymaga od mężczyzn więcej niż od kobiet, przynajmniej, jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy, sukces zawodowy i karierę. To od panów wymaga się, by osiągali szczyty, najwyższe stanowiska, wpływy. Praktyka pokazuje zresztą więcej dysproporcji w tym, jak na stres reagują mężczyźni, a jak płeć "słaba". Okazuje się przy tym, że panie dużo łatwiej i częściej korzystają chociażby z profesjonalnej pomocy - rad psychologów i psychiatrów. 

Depresja i samobójstwo to tematy tabu, o których niełatwo rozmawiać. Zwłaszcza z mężczyznami, którzy zazwyczaj nie chcą okazywać swoich słabości i unikają konfrontacji. Kiedy jednak obserwujemy u bliskiej osoby niepokojące zachowania, do których należy również nasilona irytacja, agresja i przemęczenie, trzeba reagować. Pozbawiony wsparcia mężczyzna, może nigdy nie zdecydować się na podjęcie terapii i leczenia farmakologicznego.

Ważne telefony, pod którymi można znaleźć pomoc:

·        kryzysowy, bezpłatny telefon zaufania dla dorosłych czynny codziennie od 14 do 22 pod numerem 116 123. Czuwają tam doświadczeni specjaliści z wiedzą z zakresu psychologii, którzy będą w stanie poradzić i doradzić w wielu sprawach, zwłaszcza tych natury egzystencjalnej, ale nie tylko. Telefon jest dostępny także dla rodzin i bliskich osób zmagających się z problemami natury emocjonalnej i depresją.

·        w każdy poniedziałek w godzinach od 17:00 do 20:00 skorzystać możesz z Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA (tel. 22 654 40 41); możesz także skorzystać z pomocy mailowej, pisząc pod adres porady@stopdepresji.pl,

·        w każdą środę i czwartek w godzinach od 17:00 do 19:00 czynny jest Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (tel. 22 594 91 00).

 

Więcej o temacie samobójstw:

https://www.youtube.com/watch?v=dMHoOxkWKHE

https://facetpo40.pl/meska-psychologia/samobojstwa-mezczyzn/

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/76122,samobojstwo

http://www.medonet.pl/zdrowie,dlaczego-mezczyzni-czesciej-popelniaja-samobojstwo-,artykul,1723119.html

Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.